Kurz paličkovanej čipky

Občianske združenie Stromíš Vlachovo v rámci svojej činnosti, v týchto zimných mesiacoch realizuje kurz paličkovanej čipky, ktorého cieľom je zachovanie tohto veľmi starého spôsobu ručnej práce.

Paličkovaná čipka sa objavovala ako ozdoba na ľudových krojoch a rôznych úžitkových predmetoch aj u nás na Gemeri , ale zánikom ľudového odevu postupne zanikala. V posledných rokoch na Slovensku je badať oživovanie paličkovanej čipky a je dobré , že sa vracia aj do súčasnej modernej a technickej spoločnosti.

Budúce čipkárky z Vlachova začali s prvou lekciou 17.10.2009 v priestoroch Klubu dôchodcov, stretávajú sa vždy v piatok a s kurzom skončia pred Vianocami.
Na kurz sa pôvodne prihlásilo 8 žien : Mária Stachurová, Mgr. Zuzana Kováčová, Zuzana Klementová, Ing. Dana Moldová, Iveta Bendiková, Ing. Viera Kováčová, Ing. Zuzana Elexová , Slavomíra Rolíková, ale dve z nich zo zdravotných dôvodov museli kurz predčasne ukončiť.
Čipkárky vedie fundovaná inštruktorka z klubu čipkárok pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave pani Jarmila Kálmánová.

Z reakcií budúcich čipkárok cítiť radosť a veľký záujem naučiť sa čo najviac z tohto krásneho remesla a ich snaženie je už vidieť v malých dielkach, ktoré vytvorili. V prípade, že sa rozhodnú pokračovať v kurze paličkovanej čipky pre pokročilých, získajú „ certifikát „ ktorým budú mať možnosť stať sa lektorkami pre ďalšie záujemkyne.

Zuzana Klementová


Na úvodnú stránku | Reklama | Ochrana osobných údajov » | Kontakt

Obec Vlachovo © 2006 - 2021 | Všetky práva vyhradené

Web & Design inMAD Design